Надвірна – Пруднік

 

Наша школа може пишатися певними здобутками у сфері міжнародного співробітництва. Це стало можливим за умови підписаного договору про співпрацю між містами-партнерами Надвірна-Пруднік  у 2000 році.  Завдяки  тісній співпраці міст-побратимів  Надвірна і Пруднік (Польща), громади міста і школи з 2002 року школа підтримує партнерські стосунки з Гімназією №1  ім. кардинала Штефана Вишинського у місті Пруднік.

Університет ім. Кардинала Стефана Вишинського

Передісторія підписання Договору між партнерськими містами Надвірна – Пруднік.

На територію Опольського воєводства, а саме, м.Ополє, м.Пруднік Радянською владою після II світової війни були вислані багато корінних надвірнянців.

Після проголошення незалежності України у 1991р. до Надвірної приїхала перша група відвідувачів з Ополя та Прудніка, коріння яких походить з Надвірної та околиць.

У 1994р. Адамом Кархером головою відділу Надвірна Товариства Польща – Україна в Ополю до надвірнянського костелу була привезена копія образу Богородиці Надвірнянської, оригінал якої, рятуючи від знищення, у 1945р. до Лєгніци вивіз ксьондз Лончинський.

Під час чергової поїздки до Надвірної у 1997р. відбулася домовленість про візит українських дітей до Польщі. У серпні 1998р. перша група (12) дітей з Надвірної перебувала в м.Ополє та Мощанці. Такий візит став можливим завдяки діяльності Товариства прихильників Львова і південно-східних земель, відділ Надвірна, А.Кархеру, Ванди Якимко з польської сторони та Вікторії Антонович, Романа Садрука з Надвірнянщини.

Співпраця між громадами послужила нав’язанню контактів між містами Пруднік – Надвірна. В 2000 році Міським головою Надвірної Михайлом Капаком та Бургомістром Прудніка Зеноном Ковальчиком був підписаний Договір про співпрацю. Завдяки договору вже впродовж багатьох років відбувається обмін делегаціями депутатів, підприємців, митців та народних майстрів. Найчисельнішим та найефективнішим є обмін дітьми та молоддю Польща – Україна. (Більше 300 дітей з Надвірної та району мали можливість відвідати Польщу, завдяки договору про співпрацю).

Впродовж багатьох років наші польські друзі влаштовують в  Прудніку та околицях  акції до Дня Святого Миколая й перед Великоднем по збору подарунків для дітей-сиріт Надвірнянського Будинку Дитини.

Співпраця між Надвірнянською ЗОШ І-ІІІст.№3 та Гімназією №1 ім. Штефана Вишинського м.Пруднік (Польща)

В березні 2002 року директором Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 Козаком М.П. та директором Публічної Гімназії №1 ім. кардинала Вишинського з м.Пруднік Людмилою Лісовською було підписано договір про співпрацю між навчальними закладами.

В квітні 2003р. учні Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3, учасники танцювального колективу «Горянка» вперше виступили на фестивалі «Європа Культур» під час проведення всенародного референдуму, що передував  вступу Польщі до ЄЄ.

З 2006 по 2008 рік за підтримки Державного центру культури в Варшаві  реалізовувалися Програми щодо обміну учнів Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3  та Гімназії №1 ім. кардинала Вишинського з м.Пруднік. Мета таких зустрічей: обмін досвідом учнів у навчанні, спорті, та дозвіллі, пізнання історії та культур двох сусідніх народів, вивчення мов, знайомство з розвитком учнівського самоврядування.

  • Листопад 2006 р.(Пруднік) – травень 2007р. (Надвірна) – реалізації проекту «Діти без кордонів»: дебати на тему: «Євро-2012 в Польщі й Україні, так чи ні»;
  • травень 2008р. реалізація проекту «Демократія без кордонів» (Пруднік);
  • травень-червень 2008р. – реалізація проекту «Інтеграція без кордонів» (Надвірна).

У 2009 та 2010 учні школи й учасники танцювального колективу «Горянка» взяли участь у Міжнародному фестивалі молоді «Євротракт –  Стація Пруднік».

У травні 2012 року у  Надвірнянській ЗОШ І-ІІІст. №3 відбулася конференція «Європа: культура і традиції», з нагоди 10 – річчя підписання договору про співпрацю між партнерськими школами. У конференції взяли участь представники польської делегації. На завершення зустрічі на території школи було посаджено кардинальського бука, привезеного з околиць Прудніка.

Під час повені, подій на Майдані та й тепер під час російсько-української війни на Сході України українці відчули  плече підтримки польських друзів.

Три останніх роки за фінансування ґміни Пруднік і особисто бургомістра Ф.Фейдиха українські діти мають змогу відпочити під час літніх канікул у Польщі. У 2014 та 2015 роках серед делегації молоді Надвірнянського району –  діти учасників подій на Майдані, та на Сході України, діти з багатодітних сімей, діти під опікою та діти з обмеженими можливостями. У 2016 році у Польщі відпочивали учні Надвірнянської ЗОШ І-ІІІст.№3, які отримали грамоти за успіхи у навчанні, спорті та різних конкурсах.

Побувавши у Польщі учні захопились створенням Євроклубу, як однією з найбільш ефективних форм позакласної роботи, що сприяє засвоєнню учнями європейської тематики як нового виміру. Молоді люди усвідомлюють що Україна незалежна держава і  є невід’ємною частиною Європейської цивілізації. І з 2007 року у школі діє Євроклуб «Соняшник», який тісно співпрацює з ГО «Молодіжний Євроклуб «Соняшник»». І пропагує загальнолюдські демократичні цінності, знайомить із способом життя і культурою населення України та інших країн Європи.

З метою пропагування  діяльності Євроклубу «Соняшник» учні створили буклет, мультимедійну презентацію та веб-сторінку. У районному етапі  Всеукраїнського конкурсу «Я – громадянин України»  (2010 р.) проект створення веб-сторінки  Євроклубу «Соняшник», керівник Андруняк Г.Г. відзначений премією за зайняте ІІІ місце. А також, за ініціативи Євроклубу у школі оформлено кабінет Євроклубу та  куточок хліборобства.

Що дає молодій людині участь в Євроклубі? учнівська молодь набуває різноманітних соціальних навичок та досвіду, діти здружуються, вчаться толерантності, європейськості та усвідомлюють, що Україна –  невід’ємна частини Європи, а також отримують реальну мотивацію щодо необхідності вивчення іноземних мов.  

Завдяки партнерським стосункам педагоги школи у березні 2014року  взяли участь у проекті «Освіта без кордонів», відвідали партнерські міста Пруднік і Крнов. Під час, якого познайомились  з системою навчання та виховання в Чехії та Польщі.

До слова, 27 жовтня 2011 року  Надвірна підписала договір про співпрацю з містом Крнов (Чехія).

А загалом завдяки міжнародній співпраці школи відвідати європейські країни мали змогу більше 150 учнів школи та  13  педагогів. Учні відвідали міста Вроцлав, Ополє, Пруднік, Нису, Краків (Польща), Кельн, Гарен, Ахен (Німеччина), Крнов (Чехія) та ін.

 

Попередня новина

Наступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *